Americký styl – trhat kopřivy cizíma rukama

19.3.2015 000 22:54

(na okraj průjezdu vojenského konvoje)

Přátelé Washingtonu začali označovat každého, kdo nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a jednostranným pohledem na události kolem Ukrajiny, za »užitečného sluhu« Kremlu. Jak budeme tedy říkat těm, kdo se nás snaží přesvědčit o nebývalé prospěšnosti nápadu nechat přes naše území projet kolonu americké armády? Jízda Evropou skoro dva tisíce kilometrů z manévrů v Pobaltí – prý jako signál jednoty NATO a podpory protiruských sil.

Zase tu totiž jde o starou a osvědčenou praxi americké politiky ve světě, na kterou se trefně hodí polské přísloví o šikovnosti »trhat kopřivy cizíma rukama«. Tak jako Spojené státy vlastně takřka nepálí dopad sankcí vůči Rusku, ke kterým neustále tlačí Evropskou unii, aby samy zatím čile dál vedly pro ně výhodné obchody, stejně tak je pro ně výhodné provokovat Rusko akcemi evropských zemí. Nu, a my ochotně »na ty kopřivy« půjdeme.

Dost alarmující mi ale připadá, jak si na jedné straně vládní koalice hraje na obhajobu našich národních zájmů, a na druhé se chová jako ponížení služebník. Co má společného s naší suverenitou, že americký armádní list nejdřív oznámí, jak se přes naši republiku projedou americká vojska s plnou zbrojí, a až potom si o tom popovídá česká vláda? Že by to už někdo dávno upekl a s barvou ven se jde až poté, co informace vyjde někde jinde najevo? To je přinejmenším podivné jednání suverénního státu.

A to už nemluvím o tom, kolik nás tahle zbraněmi harašící »spanilá jízda«, honosně nazývaná »Dragounská«, bude stát. Na našich silnicích to asi navíc vyvolá zajímavé dopravní situace. Tím spíš, že se po nich mají přesunovat například osmnáctitunové obrněné transportéry, normálně přepravované po železnici.

Trochu pochybuji o tom, že takový »neohrožený signál« naší vlády Moskvu doopravdy »vyděsí«, zato dost lidí u nás asi pěkně naštve…