Berlín zdraví Moskvu

3.10.2015 000 14:35

Inu, vlastně se to dalo čekat, otázka byla jen kdy. Kdy německá politická reprezentace překročí svůj dlouhý stín. Katalyzátorem signalizované zásadné změny zahraniční politiky Spolkové republiky je nekonečný příliv uprchlíků, jejichž vysněnou zemí se stala právě SRN. Kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel více než naznačili obrat své politiky vůči Sýrii a nutné také Rusku o 180 stupňů. Spolková kancléřka se od minulého týdne vyjadřuje v tom smyslu, že řešení konfliktu v Sýrii a potlačení teroristů z Islámského státu je možné jen společně s Bašárem Assadem a nikoli proti němu. Přitom to byla právě Merkelová, kdo se v únoru 2012 vehementně zasazoval za sankce proti Sýrii v čele s Assadem, podporoval opoziční síly a razil heslo „žádné vyjednávání s Assadem“.

A vicekancléř Gabriel se v této souvislosti vyslovuje pro zrušení hospodářských sankcí proti Rusku, řka že „potřebujeme porozumění s Ruskem“, a že „konflikt kolem Ukrajiny nesmí zatěžovat vztahy Německa, Evropy a Spojených států s Ruskem natolik, aby Rusko vypadlo jako partner, pokud jde o Sýrii“.

Ale také vládní bavorská konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), působící na celospolkové úrovni v tradiční koalici s CDU, vysílá náhle „milé pozdravy“ do Moskvy! Bavorská ministryně hospodářství a členka vedení CSU Ilse Aignerová prohlašuje, že pokud jsou sankce proti Rusku v cestě společné angažovanosti v Sýrii, musí mít přednost řešení syrského konfliktu. Uprchlická krize podle ní vytváří novou situaci, kdy je důležité „zintenzivnit kontakty s Ruskem“. Je prý na čase otevřeně to přiznat a aktivně postupovat, neboť bez Ruska nelze situaci v Sýrii zvládnout. Pro boj s Islámským státem je spolupráce s Ruskem nepostradatelná. Tolik CSU ústy své ministryně.

Zdá se tedy, že mohutná uprchlická vlna, která cloumá Evropou, bude mít za následek nejen konec tragické politiky Západu, sledující svržení režimu Bašára Assada, ale také zásadní změnu postojů k Rusku – alespoň pokud jde o Evropskou unii. Že by Rusku byla opět přisouzena nezáviděníhodná úloha zachránit Evropu před katastrofou?