Mezinárodní olympijský výbor potvrdil 21. června předchozí rozhodnutí Mezinárodního svazu lehké atletiky (IAAF), kterým byli ruští atleti vyloučeni z nacházejících letních olympijských her. Je to rozhodnutí tvrdé, a málokdo se může domnívat, že nikoli politické. V dlouhé historii olympijského hnutí bylo k takovému opatření přistoupeno zatím pouze třikrát: v letech 1920, 1924 a 1948. Ve všech těchto případech bylo z olympiády vyloučeno Německo, a to kvůli rozpoutání první a druhé světové války.
V roce 2016 je tedy vyloučeno Rusko. Oficiálně kvůli problémům ruských atletů s dopingem. Ruskému lehkoatletickému svazu je vytýkáno, že od února do března tohoto roku nevyhodnotil správně 736 dopingových testů. Světová dopingová agentura obvinila už v listopadu 2015 ruský svaz z údajného systematického dopingu; nikoli jednotlivé sportovce, jak tomu bylo dosud, ale rovnou celý svaz, a tedy i stát!
V kampani proti ruským sportovcům je hnací silou Německo, resp. jisté jeho instituce a osobnosti. Vše totiž odstartovala v prosinci 2014 televizní stanice ARD, která odvysílala dokument »Tajná věc doping: Jak Rusko vyrábí své vítěze«. V srpnu 2015 následoval dokument »Tajná věc doping: V říši stínů lehké atletiky«, jehož těžištěm byla vyhodnocení, ale i spekulace týkající se krevní banky s více než 12 000 vzorky pro dopingové testy, z nichž údajně jedna sedmina má být pozitivní. Ale jak staré jsou tyto testy? Nyní ohlašované »pozitivní případy« pocházejí z olympijských her v Pekingu v roce 2008! Proč se dnes stává důvodem k represi záležitost stará osm let, to nikdo nedokáže hodnověrně vysvětlit…
Jakýmisi »korunními svědky« pro IAAF jsou jeden ruský lékař, který přesídlil z Moskvy do Washingtonu, a reportér německé televizní stanice ARD. A šéf Německého lehkoatletického svazu Prokop volá po úplném vyloučení Ruska z olympiády!
Domnívám se, že pokud ruští atleti pravidla porušili, je třeba s nimi jednat podle pravidel a individuálně. Ale postihnout šmahem všechny sportovce, a tím i celou zemi, to je proti pravidlům. To je nízká a podlá politika.