Jedna pozitivní zpráva z jinak povšechně tristního zahraničního politického zpravodajství: koncem minulého týdne skončilo v Havaně třetí kolo rozhovorů mezi představiteli Evropské unie a Kubánské republiky – tentokrát o možnostech spolupráce v oblastech pracovních příležitostí, kultury, vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství, a o rozvoji hospodářských styků a obchodu. Obě strany hodnotily i toto třetí kolo jako konstruktivní, konstatujíce shodně »podstatný pokrok«. Další kolo rozhovorů EU-Kuba se má konat v létě v Bruselu. Jednání s Kubou mají za cíl dosažení »Úmluvy pro politický dialog a spolupráci«, jež má nahradit zprofanované a diskriminační »Společné stanovisko EU« z roku 1996, které na dlouhá léta zablokovalo rozvoj normálních vztahů s Kubou: podmínkou takových vztahů se totiž stala »systémová změna« na ostrově.
Ovšem bez ohledu na to byl zájem jednotlivých členských států o spolupráci s »ostrovem svobody« vždy silnější než protikubánská tažení nesená duchem letité americké politiky, jež dnes také konečně nabírá obrat. Z minulosti existuje řada bilaterálních smluv mezi Kubou a členskými státy o vzájemné spolupráci, obcházejících uvedené Společné stanovisko, čímž byla ostatně opakovaně potvrzována jeho tendenčnost a nesmyslnost. A dnes? Dne 11. května tohoto roku má odletět na Kubu francouzský prezident Hollande, a to jako vůbec první francouzský prezident, aby jednal o spolupráci s nejvyššími kubánskými představiteli. Ještě před ním, v polovině dubna, se na Kubu vypraví reprezentační španělská hospodářská delegace, mající zájem o konkrétní investiční a kooperační projekty, včetně například výstavby přístavů.
Rušivé vlivy v tomto rozvíjejícím se procesu spolupráce mezi EU a Kubou samozřejmě stále existují. V předvečer třetího kola jednání EU-Kuba přijal předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok (zvolený za německou CDU) představitele kubánských disidentů a zanotoval si s nimi na téma, jak je nutno trvat na blokádě Kuby a pokračovat v protikubánských kampaních. Jenže zbožná přání »contras« se jaksi míjejí s realitou. Čím dál tím více.