EU, zbrojení a chudoba

28.11.2016 000 18:40

Velmi markantní reakcí »kormidelníků« Evropské unie na zvolení Donalda Trumpa prezidentem je dosud nebývale deklarovaná snaha o emancipaci EU na USA v oblasti vojenské politiky – a to z obav, že Trump by se mohl odchýlit od dosavadní americké politiky konfrontace.

Takže akcelerovaným kurzem EU by mělo být 1) posilování spolupráce EU s NATO a 2) vlastní vyzbrojování a výstavba autonomních unijních vojenských struktur.

U druhého bodu ale nutně vyvstává otázka: Proč, když jsou k dispozici právě struktury NATO, kam patří většina členských států EU? Na tuto otázku odpovídají kormidelníci s poukazováním na velmocenské ambice EU, jež by měly být vlastně celosvětové. EU může obstát na poli bezpečnosti a obrany jen s plným potenciálem supermocnosti, tvrdí vysoká pověřenkyně EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Jenže v zájmu USA, jak se už vícekrát ukázalo, není EU jako emancipovaná velmoc, proto jejich nejbližší vojenští spojenci v Evropě – Velká Británie, Polsko a pobaltské státy – zatím brzdí výstavbu paralelních vojenských struktur EU. Jiná žena v »elitě« evropské politiky, spolková ministryně obrany Ursula von der Layen, na USA zatím stále sází: »Evropská unie sice zbrojí, ale není ještě dostatečně silná, proto je nepostradatelnou angažovanost USA také pro evropské zájmy.«

Evropské zájmy?

Ale jaké jsou tyto »evropské zájmy«? Neměla by EU, kterou nikdo vojensky neohrožuje, věnovat prvořadou pozornost problémům, které hrozí jejím vnitřním rozkladem?

K dispozici je čerstvá analytická zpráva Bertelsmannovy nadace, která obsahuje informace, pro které je výraz znepokojivé příliš slabým: riziko chudoby, zbídačování v EU roste. Chudobou, resp. sociálním vyčleněním, je aktuálně ohroženo na 120 milionů občanů EU, což činí 23,7 % z celkového počtu. Jako kritérium pro hodnocení platí, že za chudého je pokládán ten, kdo má k dispozici méně než 60 % průměrné mzdy v dané zemi. Zvláště varovný je nárůst tzv. working poor, tedy počtu lidí, kteří jsou ohroženi chudobou i přes své trvalé zaměstnání.

Předseda nadace Aart De Gens lakonicky a tvrdě konstatoval: »Rostoucí počet osob, které trvale nemohou žít ze své práce, podkopává legitimitu našeho hospodářského a společenského zřízení.«

Zdroje dalších problémů

V Evropské unii není země, regionu, který by nesouvisel s celkem. Proto, je-li celounijně ohroženo chudobou a sociálním vyčleněním na 26,9 % dětí a mládeže do 18 let, přičemž nejhorší situace je v tomto ohledu v Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku a Bulharsku, nelze nad tím mávnout rukou ani v České republice. Nejen proto, že – opět cituji De Gense – »rostoucí bezperspektivnost mladých lidí hraje do rukou sílícím populistickým hnutím«, ale zejména z toho důvodu, že – teď slovy předsedy německé strany Die Linke. – »Evropská unie je proto krátce před kolapsem, neboť rychleji než ekonomika roste v EU chudoba.«

Nákladné vyzbrojování EU proto není dobrým řešením. Není žádným řešením. Jen zdrojem dalších problémů!