Grilování, koupání, nebo test schopností?

7.10.2014 000 21:54

I když je každoroční sezona grilovaček pomalu za námi, je letos grilování nadále velice frekventovaných tématem. Ovšem nikoli ve spojení s podvečerní pohodou u přípravy nějaké speciality. Možná paradoxně v souvislosti se snahou odhadnout schopnosti a předpoklady vysoce postavených unijních úředníků pro jejich funkci. Eurokomisař takovou osobností je a k jeho schválení do funkce je potřeba i doporučení Evropského parlamentu. Pro »zkoumání« způsobilosti pro výkon postu eurokomisaře poslanci EP se vžil právě termín grilování.

Zažil jsem tuto proceduru v Bruselu už potřetí a někdy mi to spíš připadá jako snaha o »vykoupání« uchazeče o funkci eurokomisaře v jeho vlastní šťávě. I tentokrát totiž někteří europoslanci podlehli potřebě kandidáta nachytat, namísto snahy zjistit opravdu, jaké jsou jeho předpoklady.

Podobně se asi musela cítit občas i Věra Jourová, která si ale, podle mého názoru, nevedla špatně. Vyčítat jí některé obecnější odpovědi? Za dvě – striktně hlídané – minuty není lehké prezentovat sofistikovaný názor na problémy, o kterých víte jen nedlouho. »Zásluhou« našich domácích politických hrátek jsme kandidátku na post eurokomisaře navrhli dost pozdě a s tím souvisí i to, jaké portfolio nakonec má mít. Mimochodem, není nijak malé a nevím, proč je stále zjednodušováno jen na otázky rovnosti. Proč nám připadá spravedlnost a ochrana spotřebitelů málo, když voláme po Evropě pro občany? Navíc nezvykle musela Věra Jourová čelit otázkám poslanců hned čtyř výborů Evropského parlamentu, tak široká agenda je před ní. Zazněla i kritika, že po vstupním slovu odpovídala ve své mateřštině. Aby bylo jasno, dělá to tak spousta jiných kandidátů a dělali to dosud při jednáních i velice často úřadující eurokomisaři. Agenda je mnohdy natolik komplikovaná a odborná, že třeba při diskusích o evropské vesmírné politice eurokomisař Antonio Tajani využíval profesionality tlumočníků z jeho rodné italštiny. A nikdo se nad tím v EP ani na Komisi nepodivoval…

I v případě grilování kandidátů na eurokomisaře určitě platí okřídlené »není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem«. Na adresu Věry Jourové zaznívají hlasy podpory i kritická hodnocení, ale osobně jsem přesvědčen, že se v kontextu dalších kandidátů nepředstavila špatně. Nakolik její hodnocení ovlivní zákulisní politické hrátky mezi některými parlamentními frakcemi, bude druhá věc.

S ohledem na všechny okolnosti, které jsem zmínil, ale s předpoklady paní Jourové pro její působení v Evropské komisi i s její prezentací při »grilování« nemám problém. »Ugrilovat« se nenechala a »zkoupat« podle mne také ne…