Hálo noviny: Maštálka: Je potřeba vyrábět a neřešit situaci pouhými škrty

10.8.2011 000 18:17

Pro Českou republiku je v současné době, kdy se státy eurozóny potýkají se značnými problémy, bezpochyby výhodou, že není jejím členem.

Do budoucna se však můžeme ocitnout ve velmi tíživé situaci.

»Současnou situaci vnímám jako velké riziko. ČR se stejně jako Slovensko veze na hřbetu německého medvěda, který je zatím výkonný a tím pádem nejsou ty dopady u nás tak citelné. Pro budoucnost to ale platit nemusí,« uvedl ve včerejším vysílání stanice Český rozhlas Rádio Česko europoslanec a místopředseda ÚV KSČM Jiří Maštálka.

»Záchranné balíčky mají svoje limity,« dodal. Nicméně Maštálka připustil, že pro ČR je v této chvíli výhodou, že není členem eurozóny. Nevyloučil však, že v budoucnu se můžeme ocitnout ve velmi tíživé situaci, a to i vzhledem k tomu, že české banky jsou v rukou zahraničních majitelů.

Maštálka kritizoval českou diplomacii za to, že neprovádí vstřícné kroky k tomu, aby ČR získala lepší pozici na čínském trhu. I když, jak dodal, některé státy to s tou vstřícností přehánějí. »Tam bych se také nechtěl dostat,« uvedl. Maštálka připustil, že ČR může být pro Čínu zajímavá, například v otázkách ekologie by podle něj určitě měla co nabídnout.

Europoslanec se vyjádřil také k připravované důchodové reformě, kde odmítl zavedení 2. pilíře jako jedno z řešení. »I zpráva Evropské banky hodnotila 2. pilíř jako nesmysl, který neřeší vůbec nic, co se týká důchodového systému,« míní Maštálka. Není podle něj důležité, kolik lidí přispívá do 1. pilíře, ale jakou měrou.

»Je otázka, jestli občané unesou ještě další zatěžování, pokud jde o odvody do důchodového systému. Je potřeba vyrábět a neřešit situaci pouhými škrty. Je potřeba podívat se, kam utíkají peníze, kterými by se mohl důchodový systém doplnit. Musíme se podívat i na jiné kapitoly rozpočtu, zda jsou všechny prostředky v nich efektivní, ale především je potřeba závazek vůči důchodcům naplnit,« uvedl europoslanec.

Pokud jde o víkendový pochod gayů Prahou, Maštálka plně souhlasí s prezidentem republiky, který odsoudil dopis podepsaný 13 velvyslanci, v němž pochod podpořili. »Nejen že to je bezprecedentní, ale je to sprosté. Poslání velvyslance je z hlediska mezinárodního práva přesně definováno, dopis je skutečně možné vnímat jako nátlak na demokratické struktury tohoto státu,« uvedl s tím, že Klaus zareagoval správně. Velvyslanci by se podle něj měli zamyslet nad tím, co je diplomatický status.