Hloupost se přejmenovat nedá

9.2.2016 000 19:38

Ústředním politickým tématem roku 2016 má být na Ukrajině takzvaná dekomunizace. Tedy aplikace zákazu používání komunistické a sovětské symboliky podle příslušného »politicko-ideologického« zákona. Mají zmizet a mizí stovky soch, jsou přejmenovávány ulice a města. To vše spojené s absurdností non plus ultra, neboť s fanatismem se pojí vždy blbost, hlupství a výhled ani ne na špičky bot.

Snad největším symbolem vítězství národů Sovětského svazu v druhé světové válce je na Ukrajině 102 metrů vysoká socha Matky vlasti, umístěná v Kyjevě. Asi je příliš vysoká, takže zatím stržena nebude. Musí však z ní být odstraněn znak Sovětského svazu, neboť tak prý zní »společné rozhodnutí expertů«.

»Experti« se už postarali o tom, aby do konce roku bylo na Ukrajině strženo na osm set Leninových soch. Do 21. února tohoto roku musí ukrajinský parlament rozhodnout o nových jménech měst, jejichž dosavadní jména podléhají »dekomunizaci«. A to vůbec nebude jednoduché! Proč? Inu, už jsme přece zmínili, s čím se takový fanatismus pojí… Tak třeba Dněpropetrovsk, čtvrté největší ukrajinské město. Málokdo už dnes ví, že dostalo jméno po někdejším předválečném ukrajinském komunistickém předákovi Grigori Petrovském. »Experti« po složitých úvahách dospěli k závěru, že jméno by snad bylo možné zachovat, ale – jinak jej odůvodnit! Takže do pozadí postavme nikoli komunistu, ale – svatého Petra! A pokud by s tím snad parlament nesouhlasil, jsou v záloze jména jako Dnipro, Dniprovst nebo Sičeslav…

Pokud jde o jména měst, asi největším problémem je Kirovograd. Na Sergeje Kirova nutno úředně zapomenout, ale co místo něj? Mnozí dekomunizátoři by se rádi vrátili k původnímu jménu Jelizavetgrad, ale tady je přece jeden obrovský problém: upomínka na vztahy Ukrajiny k ruské carské říši! »Experti« navrhují Ingulsk, ale to se málokomu líbí. Takže nakonec asi dojde k referendu.

To lidé byznysu, musí-li aplikovat dekomunizaci na své statky, jsou pružnější. Musí kyjevská továrna na šumivá vína změnit označení Sovětskoje šampanskoje? Prosím, je tady Sovětovskoje šampanskoje! Vadí název ukrajinské verze listu Komsomolskaja pravda? Pryč s ním, máme teď KP na Ukrajině! A další kuriozity mají následovat.

Obávám se však, že hlavní politické téma pro Ukrajinu v roce 2016 tuto zemi nedostane z katastrofální ekonomické a politické situace, neodstraní fašismus, korupci, bídu, ani moc oligarchů. Ba co víc, při strhávání dalších soch může dekomunizátorům ještě více vyhládnout.