Hoteliér hrdina, nebo…?

8.11.2014 000 23:55

»Hrdinský« čin dnes už bývalého pražského primátora Hudečka, který zrušil partnerství mezi Prahou a Moskvou jako součást svého boje proti Rusku, není jediným příkladem uplatnění »kolektivní viny« v zajmu pseudohrdinství.

Dalším příkladem je majitel ostravského hotelu, který odmítal ubytovávat ruské turisty, protože je spoluobvinil z anexe Krymu. Když mu prý ale z hotelu zmizela skupina ruských sportovců, trochu se asi zalekl, že mu přílišné hrdinství pokazí zisky. A tak ubytování ruských hotelových hostů podmínil podpisem jakéhosi prohlášení odmítajícího vojenský zásah na Ukrajině. Takže trochu couvnutí, protože byznys je byznys a hrdinství musí trochu stranou. Nu, a když zasáhly proti diskriminačním praktikám majitele hotelu úřady, už ani prohlášení není třeba. Teď navíc přišla i pokuta od České obchodní inspekce za nepřípustnou diskriminaci některých hostů. Hrdinný podnikatel se chce odvolat, prý neudělal nic špatného.

Tak nevím. Asi špatně pochopil, co je to hotelové podnikání. Nebo si ho představuje třeba tak, jak tomu bývalo ve Spojených státech – »přístup jen pro bílé«? Majitel hotelu se svým počínáním dal na politiku a do svých politických her zatáhl turisty, což je přinejmenším prapodivné počínání.

Při takovém přístupu by bylo zajímavé vědět, jestli by v ostravském hotelu takhle »prověřovali« a poté sankcionovali turisty například z Pákistánu za to, že tam byl dopaden šéf al-Kajdá. Nebo jestli odmítají hosty z jiných zemí, kde se jim něco nezdá? Tuší majitel hotelu, co se děje v některých afrických státech a vybírá si podle toho hotelové hosty? Co by říkal, kdyby mu v Rakousku někdo řekl, hledejte si nocleh jinde, lidé od vás v naší zemi prý dříve sem tam kradli v obchodech? Nebo jinde na dovolené mu řekli, že »nemá nárok«, protože ČR je členem Unie nebo NATO. Abychom se nedočkali od podobných lidí nakonec i tabulí s nápisy »Nad 60 let, těhotné atd. neubytováváme«.

Podobných příkladů, jen pro dokreslení absurdního počínání majitele ostravského hotelu, který nemíní minimálně dodržovat zákony, by se dalo najít nepřeberně. Ale asi to není potřeba. Soudný si o takovém podnikateli udělá závěr sám. A možná by se »hrdina« divil, kdyby mu naopak vyhlásily bojkot turistické skupiny. A to nejen ty z Ruska. To by možná začal přemýšlet o tom, kdy a kde projevovat hrdinství a kdy normálně podnikat…