K výsledku ukrajinských voleb

31.10.2014 000 0:01

Vítěz parlamentních voleb na Ukrajině je jasný: Blok prezidenta a čokoládového magnáta Porošenka následovaný Lidovou frontou premiéra Jaceňuka. Fašisté se do nejvyššího zastupitelského sboru dostali rovněž, komunisté nikoliv.

Pravicová média hodnotí výsledky voleb jako »proevropské«, ale tak tomu není. V prvé řadě jsou tyto výsledky nacionalistické a protiruské a nacionalistický a protiruský také bude kurz nové ukrajinské vlády. Nebo že by právě v obskurním nacionalismu a antirusismu byl skutečně spatřován aktuální celoevropský trend?

V novém ukrajinském parlamentu nebude zastoupena žádná strana, která by hájila sociální zájmy občanů. Fašistické síly dostaly sice méně hlasů, než se čekalo, ale přes nižší volební zisk budou mít přece jen vliv na chod země – nikoli však už síly demokratické a levicové. Lze očekávat, že obrovský ekonomický a sociální propad, který Ukrajina zažívá, se ještě prohloubí. Na Ukrajině hrozí sociální výbuch, který pocítí i členské státy Evropské unie. EU toho sice Ukrajině hodně slíbila, ale kromě slov na papíru jí reálně nedá nic, neboť sama má tak velké ekonomické a sociální problémy, že není s to poskytnout ani akutní humanitární pomoc.

Lze předpokládat, že po volbách se rozštěpení země ještě více zvýrazní. Porošenko a jeho lidé očividně nehodlají přispět k mírovému řešení, které načrtl nedávný summit v Minsku. Ukrajinci masově emigrují do okolních států, miliony lidí na Ukrajině žijí v obavách z nastávající zimy. A z Bílého domu se jim dostává dobré rady, jak přežít: u šálku horké čokolády Porošenko-Nestlé…