Komunistický návrh? Nebrat!

9.4.2009 000 12:40

Je vůbec možné, aby se česká politická scéna na něčem rozumném dohodla? Silně o tom pochybuji.

A za pravdu mi dává současné dění kolem sestavování nové vlády. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek před několika dny suverénně prohlašoval, že o složení kabinetu bude jasno do konce minulého týdne. Není tomu tak. Vzepřela se totiž KDU-ČSL, stoprocentně jednotní nejsou ani zelení. U lidovců se v této souvislosti opět rozhořel dlouhodobý spor Čunek versus Kalousek. Předseda Čunek dokonce demonstrativně, kvůli Kalouskovu nevhodnému chování, opustil jednání poslaneckého klubu. Zpět ho přivolali lidovečtí poslanci esemeskou. KDU-ČSL jako by už de facto odstartovala předvolební kampaň, protože na sebe úmyslně strhává pozornost médií. Je to logické, vždyť tato strana se podle výzkumů neustále potácí na hraně pětiprocentní hranice, otevírající brány do Poslanecké sněmovny. Proč tedy nevyužít stávajícího politického kvasu a mediálně se nezviditelnit? I negativní reklama je reklama. V tuto dobu navíc zdarma.

Ze vzniklé situace momentálně nejvíce profituje ODS, která v klidu vyčkává. Komunistickou stranu mocichtiví sociální demokraté vyšachovali ze hry. Komunisté předložili několik rozumných řešení, přišli s návrhem vlády národní shody, ovšem v podstatě nic z toho nebylo bráno v potaz. Za zmínku stojí třeba postoj KSČM k otázce vlastnictví, který jasně deklaroval předseda Vojtěch Filip v parlamentní rozpravě o vyslovení nedůvěry vládě (24. 3. 2009): Nemyslíme si, že když je něco státní, že to musí být zprivatizováno, aby si na tom vydělalo deset lidí a 10 milionů na tom prodělalo.

Nejen z tohoto, ale i z mnoha dalších podobných příkladů je zřejmé, o co komu jde. Kdyby totiž KSČM přišla s čímkoli sebekvalitnějším, co by prospělo občanům této země, podporu mezi ostatními stranami nezíská. Jen proto, že onen návrh je komunistický. Obsah už nikoho příliš nezajímá. Stejné to bylo i se zmiňovanou vládou národní shody. Protože návrh zazněl z úst šéfa komunistů, neměl šanci na uplatnění. Za tuhle malost a úzkoprsost české politické scény všichni společně draze platíme.