Konec svobody internetu?

21.3.2018 000 14:48

Někdy se skutečně nedivím, že jsou občané »naštváni« na Brusel a celou Evropskou unii. I já jsem se minulý týden rozčílil, když jsem viděl nové návrhy od zpravodaje A. Vosse, německého poslance za frakci EPP, k článku 13 Směrnice o autorském právu. Jako by nevadilo, že dosavadními návrhy už ohrožujeme možnost používání digitálních zdrojů při výuce na školách, na což jsem opakovaně upozornil a budu upozorňovat dál. Teď už totiž ohrožujeme i svobodu projevu v on-line prostředí.

Poslední kapku oleje do ohně přilil pan zpravodaj tím, že zcela nepokrytě navrhuje filtrování obsahu na internetu. To by znamenalo, že on-line platformy by byly povinné kontrolovat obsah nahrávaný uživateli. Nebavíme se tady jen o velkých platformách, jako je Facebook, Twitter či Instagram, ale o každém sebemenším provozovateli webu. Obrovská firma, jako je Google, bude mít jistě dostatek finančních prostředků k tomu, aby si pořídila nástroje na filtrování obsahu.

Návrh tak mnohem tíživěji dopadne na menší platformy, soukromé blogy nebo specializovaná diskusní fóra. Nehledě na to, že ani obrovská firma, jako je Google, není schopna na svém webu dostatečně filtrovat. Ono to totiž není vůbec jednoduché. Ani nejlepší nástroje umělé inteligence dnešní doby nejsou schopny rozlišit, zda je vložený příspěvek myšlen vážně, nebo zda jde jen o satiru, či humorný poukaz na společenský problém. Žádný filtr zřejmě nikdy nebude perfektní. Proto považuji za holý nesmysl nutit každého sebemenšího provozovatele webu, aby uživatelský obsah automaticky filtroval.