Kulhavá protiruská propaganda

27.3.2015 000 22:52

Evropa usoudila, že prý nestačí držet krok s ruskou propagandou. A tak chce vytvořit program, jak změnit kulhavou – tedy nepříliš úspěšnou protiruskou propagandu.

Na poplach zatroubila čtveřice Dánsko, Británie, Estonsko a Litva, a tak Unie usilovně přemýšlí, jak na to, aby lidé víc věřili jejich jednostranným informacím a argumentům o dění na Ukrajině a v Rusku. Prý až moc naslouchají těm, které prezentuje Moskva a její stoupenci. Mimochodem, asi každý už si mohl všimnout, že se u nás začalo s označováním tzv. obhájců Ruska. Co takhle zveřejnit také otevřeně, kdo je tu největším lobbistou například za zájmy USA?!

Je jasné, že informační válka je v plném proudu. A obě strany se činí, seč mohou, aby přesvědčily, že právě jejich pravda je tou pravou. Tvrdit ale, jak se o to snaží teď politické špičky Unie, že jediným špatným je tu Rusko, je hodně daleko od reality. Ta se u nás ale moc na světlo světa nedostává. Četli jste snad někde palcové titulky, které jsou obecně věnovány (s patřičně opovržlivým komentářem) čemukoli, co podnikne nebo řekne ruský prezident, také o prokázaných informačních »podpásovkách« západních médií? Víte z hlavních médií o tom, jak list The New York Times odhalil, že se senátor Jim Inhofe nechal napálit ukrajinskou propagandou? Horovala totiž za větší podporu proti Rusku a argumentoval ruskými tanky na Ukrajině, vyfocenými ovšem v roce 2008 v Gruzii… Německá televize ZDF přesvědčovala diváky o invazi 50 ruských tanků na Ukrajinu rovněž fotografií z Gruzie.

A když už nejde najít něco takového, tak se straší spekulacemi, ze kterých je snaha vyrobit obecně přijímaný názor. Viz například tvrzení o údajných plánech Ruska napadnout některý pobaltský stát. Nad šířením nesmyslné myšlenky o možnosti, že by Rusko jen tak vstoupilo do přímé konfrontace s členským státem NATO a EU, kroutí hlavou soudní komentátoři i mezi Američany.

Bude tedy zajímavé sledovat, s čím do informační války vyrukuje Evropská unie a kolik na to bude chtít utratit z už tak dost napjatého unijního rozpočtu. Bez ohledu na to, že evropská veřejnost v nějakém většinovém počtu současný konfrontační styl vztahů s Moskvou rozhodně nesdílí…