Merkelová a Hollande: jen slova, slova, slova…

17.10.2015 000 1:55

Kdo očekával od společného vystoupení německé kancléřky a francouzského prezidenta před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku nějaká průlomová řešení současné krize kolem migrantů, která na Unii těžce dopadá, musel být zklamán. Přiznám se, že mezi takové optimisty jsem se neřadil, a tudíž překvapen nejsem. Ani jeden ze státníků nepřišel s nějakým převratným nápadem, s konkrétní vizí, jak čelit krizi a hlavně, jak ji postupně dostat pod kontrolu zejména prostřednictvím vlivu v zemích, odkud je migrantů nejvíc.

Výzva pomoci Sýrii k tomu, aby se zastavila migrační exploze tím, že ukážeme tamním lidem, že by mohli žít v zemi bez vlivu tzv. Islámského státu a také bez současného prezidenta Asada, je podivným odrazem nereálného pohledu na realitu. Což je jedna z příčin, proč evropské elity nejsou schopny určit hlavní příčiny migrace a pak s nimi účinně bojovat. Aby skončily boje v Sýrii, tvrdí nám, že je třeba zlikvidovat vliv hnutí Islámský stát i moc Bašára Asada. A s kým bude dál jednat paní kancléřka, francouzský prezident a také Washington, až Sýrii ovládnou různé islamistické skupiny, což je nanejvýš v takovém případě pravděpodobné? A přestanou lidé ze země za takových nejistých podmínek utíkat do Unie?

Podivných či sporných momentů bylo ve vystoupeních obou politiků v EP víc. Oba apelovali na soudržnost Unie a také varovali před obnovou hranic uvnitř Unie. Ale nebylo to nedávno i samo Německo, které v případě těžko zvladatelné situace na své hranici s Rakouskem sáhlo k obnovení kontrol? Takže když se to někomu hodí a nemůže při řešení ochrany své země jednat jinak, je to v pořádku, kdežto když si to dovolí státy Balkánu nebo Maďarsko, je třeba je tvrdě odsoudit? Opět Evropa více standardů?

A to je jen pár poznámek na okraj k vystoupení paní Merkelové a pana Hollanda ve Štrasburku. Vystoupení bez konkrétních, jasných návrhů, s jen obecnými slovy, slovy a slovy…

Nejblíž vysvětlení, proč k nim došlo, jsou asi hlasy, že si oba potřebují polepšit u voličů. Jak známo, kancléřce spadly preference obliby na historická minima, a tak se každé PR v médiích hodí.