Merkelová zůstává v čele CDU

9.12.2016 000 13:20

Sjezd vládní německé Křesťanskodemokratické unie (CDU), který ve středu skončil v Essenu, přinesl dva zásadní, leč očekáváné výsledky: opětovné zvolení kancléřky Angely Merkelové do čela strany a odklon od dosavadní problematické azylové, resp. uprchlické politiky. Jakkoli byla kancléřka mnoha svými spolustraníky ostře kritizována, svůj hlas jí dalo téměř 90 procent delegátů. Její kritikové poukazovali především na to, že Merkelová, a tím také celá CDU, svou dosavadní až iracionální neodpovědnou uprchlickou politikou umožnila na pravém křídle politického spektra etablování Alternativy pro Německo (AfD), která získává hlasy především právě na úkor CDU.

Angela Merkelová proto »přitvrdila«: za silného potlesku delegátů se vyslovila pro zákaz nošení burek na veřejnosti, zpřísnění azylového řízení, pro zřízení tranzitních uprchlických center na německých hranicích a pro krácení sociálních dávek pro odmítnuté žadatele o azyl. Ale rovněž ohlásila, že CDU bude usilovat o zrušení dvojího státního občanství, které bylo v Německu umožněno v roce 2014. Delegáti se také vyslovili pro to, aby se v německé ústavě (základním zákonu) objevila věta: »Jazykem Spolkové republiky Německo je němčina«. Představitelé AfD reagovali tak, že CDU jim nyní »vykrádá« programové body, až je to prý směšné. Merkelová si vskutku nasypala na hlavu pořádnou dávku popela, přičemž – pro zachování tváře – jí avizované zostření uprchlické a azylové politiky spojovala umně s »křesťanskou láskou k bližnímu«.

Tento sjezd CDU byl už předvolebním. Volby do Spolkového sněmu proběhnou v Německu na podzim příštího roku a CDU se nyní až zoufale snaží zvrátit pokles volebních preferencí. Delegáti se shodli v tom, že tyto volby pro ně budou těžké, jako nikdy předtím. Hlavní boj chce CDU (ve spojení se svým tradičním partnerem, bavorskou CSU) vést proti tomu, aby v Německu nevznikla koalice SPD, Zelených a Levice (Die Linke). Jenže taková koalice je, alespoň podle aktuálních výzkumů, spíše nereálná. Ovšem vlivný představitel SPD Matthias Miersch po sjezdu CDU konstatoval, že tato strana je vnitřně rozpolcena a že pro SPD je jasný konec dosavadní velké koalice CDU/CSU-SPD, pročež musí SPD hledat nové partnery. Jenže je spíše možné, že němečtí sociální demokraté nakonec opět »prozří« a spojí se se svými stávajícími konzervativní partnery.