Bez Ruska a USA uprchlickou krizi nevyřešíme, konstatovala mimo jiné německá kancléřka Merkelová v projevu ve Spolkovém sněmu. Pozoruhodné odhalení a zároveň přiznání po dlouhém čase, kdy nejen ona, ale celá Evropská unie »dělala ramena«, jak se bez Ruska Evropa obejde, když nebude Moskva hrát podle jejích karet.
Objev, že blízkovýchodní krizi nelze řešit bez spoluúčasti USA, Ruska a dalších zemí, určitě není na Nobelovu cenu. Soudní politici a seriózní média už na to upozorňují minimálně tři čtvrtě roku. A také Česká republika mohla mít dnes lepší image, kdyby tento názor prezentovala sama. Premiér Sobotka neměl při jednáních s »polským nožem v zádech« jednoduchou pozici. Nicméně mohl připomenout, že krize kolem uprchlíků, ale také kolem Ukrajiny, nejsou řešitelné bez jednání s Ruskem, USA a také Čínou například na půdě OSN. Aby nadále nepůsobili naši ministři nebo i premiér při evropských jednáních poněkud rozpačitě, měli bychom už také konečně stanovit reálnou politiku vůči Rusku s ohledem na naše národní zájmy a, jak se ukazuje, i na zájmy EU.
Když teď teče Unii do bot a vlna uprchlíků není nepodobná tsunami, jak co do rozsahu, tak co se možných následků týká, přiznává nakonec i německá kancléřka veřejně to, co musela dávno vědět. Že při všech výhradách k Rusku je to nejen ekonomicky, ale i pokud jde o zahraniční a bezpečnostní politiku ve světě nezbytný unijní partner. Vzájemná provázanost i závislost je tu natolik velká, že ji ignorovat prostě nejde. A navíc se ukazuje, že když se Evropa nechá od Spojených států vyprovokovat (především v jejich vlastním zájmu) k rozbrojům s Ruskem, na rozdíl od USA na to doplatí právě ona.
Za těchto okolností teď bude zajímavé, jak bude Unie kličkovat kolem sankcí, které na nátlak USA proti Rusku nesmyslně uplatňuje a které ji za tíživé situace kolem uprchlíků ještě víc ekonomicky oslabují. Bude to asi složitá diplomacie v podání německé kancléřky a unijních špiček, když jedna jejich ruka partnera »pohlavkuje« a druhou natahují pro pomoc…