Násilnické praktiky z Majdanu už i ve Štrasburku

30.1.2015 000 22:45

Jsem zvědav, jestli si vůbec někdo z představitelů »demokratické« Evropy – nejen z Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku, ale i z evropských institucí v Bruselu – povšimne, jak se nebezpečně fašizující, násilnické praktiky snaží ukrajinští ultranacionalisté exportovat do Evropy. Zřejmě si fackování a polévání oponentů krví představují jako něco, co nám v politické kultuře chybí. A tak se člen Radikální strany a poslanec ukrajinského parlamentu Dmitrij Liňko rozhodl se svým kumpánem Ihorem Mosijčukem ukázat ve Štrasburku, jak vypadá ona Západem všemožně podporovaná a opěvovaná nová »demokracie« po kyjevsku. Nehledě na ochrannou zónu vstupu do prostor Parlamentního shromáždění Rady Evropy napadl »hrdina« Liňko členy oficiální delegace Ruské federace, představitele Komunistické strany Ruska (mimochodem v opozici vůči ruské vládě) Genadije Zjuganova a dva další poslance. Svým »neohroženým« činem se pak pochopitelně chlubil na internetu, protože publicita podobných »zásadních« kroků v zájmu ukrajinské demokracie a ukrajinského lidu je pro podobná individua to hlavní.

Není divu, když Majdan a politicko-finanční »injektáž« západních zemí, USA a bohužel i většiny představitelů EU vynesla do politiky takové figury, jako je Dmitrij Liňko, že to nejde s Ukrajinou moc dopředu. Že se nelepší ekonomika, neubývá korupce, dál bohatnou oligarchové, ale naopak roste chudoba prostých Ukrajinců. A co je nejnebezpečnější, násilnické fašisticko-nacionalistické nálady a praktiky se stávají běžnou, netrestanou, dokonce oslavovanou součástí každodenního života země.

Jenomže na něco takového už v Evropě zvyklí nejsme, a tak jsem opravdu zvědav, jak a jestli vůbec bude ona »demokratická« Evropa nějak reagovat. Zatím nečinností a mlčením ztrácí nejen Parlamentní shromáždění Rady Evropy, ale i další evropské unijní instituce důvěryhodnost a renomé. Obávám se ale, že tu opět zafunguje praxe »vidím jen, co chci a kde chci«. A budeme se pomalu obávat, kam až ukrajinské ultranacionalisty jejich evropští »sponzoři« a ochránci pustí. Jen aby na to nakonec nedoplatili i oni sami…