Komentáře převážné části tzv. mainstreamových médií, reagující na parlamentní volby v Nizozemsku, jsou ve svém vyznění shodné: pravicový populismus neprošel, Evropa je zachráněna, jede se dál…
Jenže ono to tak není. Nizozemsko se totiž ocitlo politicky ještě více vpravo, než bylo, a Geert Wilders sice volby nevyhrál, ale ani neprohrál, jeho protiislámská strana PVV oproti volbám v roce 2012 posílila a má nyní v parlamentu dvacet křesel z celkových 150. PVV tedy skončila druhá za vítěznou pravicově liberální stranou VVD premiéra Marka Rutteho; tato strana sice zvítězila, ale oproti předcházejícím volbám ztratila osm mandátů, takže nyní jich má jen 33.
Mark Rutte bude s největší pravděpodobností i nadále premiérem, ale vzhledem k pestrosti nizozemské politické scény bude těžko hledat partnery do koalice, která by měla potřebnou většinu. Dosavadní jediný vládní partner VVD, sociálnědemokratická Dělnická strana (PvdA) totiž utrpěla ve volbách těžkou porážku a oproti 38 mandátům z roku 2012 jich má nyní pouze deset; koalici s pravicovou VVD jí bývalí voliči neodpustili. Nejvíce si ve volbách polepšila Zelená levice (GL), která vznikla v roce 1990 fúzí čtyř stran včetně komunistické, která má nyní v parlamentu 14 křesel oproti čtyřem z roku 2012; ze všech stran zaznamenala GL výrazný nárůst počtu hlasů. Pro GL je ale zcela vyloučeno, aby vstoupila do koalice vedené Ruttem.
Takže s kým asi bude Mark Rutte vládnout? S Wildersovou PVV nikdo do koalice nepůjde.
Socialisté (SP), kteří získali čtrnáct křesel, stejně jako GL koalici s VVD vylučují. V úvahu přicházejí křesťanští demokraté (CDA) se sedmi křesly a sociální liberálové (D 66) s devatenácti křesly v parlamentu. Ale pro dosažení potřebné většiny se musí spojit nejméně čtyři politické strany, takže Rutteho čeká dlouhé vyjednávání.
Celkově je výsledek nizozemských parlamentních voleb méně uklidňující, než se zdá. PVV sice není tak silná, jak se očekávalo, ale témat jí nastolovaných se mírnějším způsobem chopily jiné pravicové strany; sám Rutte před volbami dokonce umně prezentoval svou stranu jako »PVV light«. Dlužno také dodat, že do parlamentu se hned dostala zcela nová vyhraněně protiunijní strana Fórum pro demokracii. Takže co z toho vychází? Pro mne to, že pravicový populismus v Nizozemsku nejen že nebyl poražen, ale posílil.