Nový kosmodrom – plusy i minusy

4.5.2016 000 22:36

Nový ruský kosmodrom Vostočnyj »pokřtil« start první rakety. Protože právě rozvoji kosmonautiky věnují nejvyšší představitelé země mimořádnou pozornost, nebylo překvapením, že si takovou událost nenechal ujít ani prezident Vladimir Putin. Pro něj ale bylo naopak překvapením nemilým, když byl pro avizovanou poruchu start zrušen a nakonec o čtyřiadvacet hodin odložen. A ve velkou nepříjemnost se pak proměnilo odhalení, že příčinou byl vadný kabel. Není divu, že poměrně banální důvod selhání startu rakety Sojuz vzbudil prezidentovu nelibost. Na novém kosmodromu Vostočnyj měla padat slova o nezodpovědnosti, flákačství a lajdácké počínání zodpovědných lidí »ocenil« prezident Putin vedle těchto kritických slov i důtkou pro vicepremiéra Rogozina, trestu neušli ani šéfové agentury Roskosmos i podniku, který dodal na kosmodrom vadný, nezkontrolovaný kabel. Podle hesla »padni komu padni« jednal prezident hned na místě.

Potíže na startu první rakety z nového kosmodromu navíc nejsou jediné, které Vostočnyj provázejí – hned několik odpovědných činitelů čelí obviněním z korupce, zneužití pravomocí a podobným prohřeškům. Společně s problematickým plněním termínů výstavby to jsou neoddiskutovatelné minusy na kontě bezpochyby potřebné a důležité »kosmické« investice Ruska.

Ta sama o sobě je naopak velkým plusem pro další rozvoj ruského kosmického programu. Kosmodrom Bajkonur si sice Rusko nadále pronajímá od Kazachstánu a ruské rakety v programech evropských i dalších mezinárodních startují také z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, ale Vostočnyj je zásadním krokem k větší nezávislosti a operativnosti Ruska v oboru. Kdo by se tedy divil, že prezident reagoval na problémy hned a razantně přímo na místě. Což vyvolalo pozornost médií možná skoro větší než detaily o samotném letu Sojuzu nebo programu rozvoje kosmodromu…