Pojede vůbec do Bruselu česká delegace?

7.5.2003 000 21:57

PRAHA – V pondělí začíná v Bruselu jednání Evropského parlamentu, kterého by se jako pozorovatelé za KSČM měli zúčastnit poslanci Kateřina Konečná, Miloslav Ransdorf a Jiří Maštálka.

Maštálka bude moci kvůli pracovním povinnostem odjet až v pondělí odpoledne. Zároveň však nevylučuje, že vedení klubu se rozhodne pozorovatele na nadcházející jednání Evropského parlamentu (EP) nevyslat. Nebude to však vinou KSČM.

Problém vyvstal v okamžiku, kdy premiér Vladimír Špidla kvůli podpoře vládních návrhů zákonů ve sněmovně doporučil vedle ministrů i poslancům vládních stran nezúčastňovat se zahraničních cest v době jednání dolní komory parlamentu. Vládní koalice má přitom mezi pozorovateli EP devět členů a v úterý začne 16. schůze sněmovny. „Obyčejně bývá při vysílání delegací do zahraničí poměr mezi koalicí a opozicí dodržen. Překvapilo by mě, kdyby ti, co nejvíc křičí: Vpřed do Evropské unie, blokovali možnosti pozorovatelů, kdyby neumožnili politickou vyváženost ve sněmovně. Byl bych velice zvědav na jejich argumenty, jimiž by to zdůvodňovali jednotlivým frakcím EP,“ říká pozorovatel za KSČM s tím, že je možné, že i vedení klubu KSČM řekne, že jeho zástupci nepojedou. I když takové signály zatím nemá. „Potom by se však z toho stala komedie. A já se ptám, proč není možné vytvořit v České republice normální politickou kulturu. Je to obraz toho, jak zvláštní jsou zde poměry. Cesta je schválena, letenky koupeny, ubytování zajištěno, stejně tak kontaktní lidé,“ připomíná Maštálka s tím, že už dnes odjíždějí někteří pozorovatelé do Bruselu, kde se setkají s představiteli frakcí EP. „Pokud vedení KSČM rozhodne jinak, bude to poněkud pikantní situace. Naše vina to není, ale musíme reflektovat situaci v našem parlamentu s ohledem na to, jak se vládní koalice chová. Nemůže si zvykat, že opozice je hadr na holi nebo pimprle, kterým vládne premiér,“ míní Maštálka.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik prý tento problém zatím s nikým nekonzultoval. „Pokud však do Bruselu nepojedou pozorovatelé ČSSD, zřejmě by neměl jet nikdo, protože česká delegace by měla jet celá. Je to od premiéra Špidly poněkud nezodpovědné, protože těsně před naším případným vstupem do EU se mohou v Evropském parlamentě projednávat věci, které by vinou naší nepřítomnosti mohly zásadně negativně ovlivnit život občanů ČR,“ dodal Kováčik.

Jak Maštálka dále upozornil, čeští pozorovatelé v EP se v první fází musí seznámit s prostředím, orientovat se v jeho struktuře. „První jednání budeme mít s členy Evropské levice, s nimiž se už znám ze společných jednání Rady Evropy,“ říká Maštálka, podle něhož prioritou pro zástupce KSČM je nacházet partnery pro činnost, pokud občané rozhodnou v referendu o našem vstupu do EU. „KSČM musí být informativně a kontaktně připravena na to, že jde o nový politický terén, v němž se jako silná levicová strana musíme naučit pohybovat,“ uzavírá Maštálka.

Halo noviny, 7. května 2003, (mik)