Poslanci KSČM pojedou do Štrasburku

11.5.2003 000 21:56

PRAHA – Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Petra Ibla se sociálnědemokratičtí poslanci možná přece jen jako pozorovatelé zúčastní prvního zasedání Evropského parlamentu (EP), které se uskuteční od pondělí do čtvrtka i za účasti pozorovatelů z kandidátských zemí.

Jak řekl Ibl, stejný počet poslanců, jaký vyšle opozice (8), chce do Štrasburku poslat i vládní koalice. Ta má devět zástupců – šest ČSSD, dva lidovci a jeden US-DEU. Nicméně předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ještě včera dopoledne Haló novinám tvrdil, že poslanci jeho strany zřejmě dají přednost jednání dolní komory parlamentu. „V sobotu sice zasedá předsednictvo naší strany, avšak nemyslím, že by se na tom něco zásadního změnilo.“ Podle Zaorálka se prý dokonce vyskytly návrhy odložit kvůli EP zahájení květnové schůze sněmovny na středu, avšak vzhledem k současným averzím vůči vládní koalici tuto možnost ani nenavrhl. „Vzhledem k tomu, že čeští zástupci budou pouze ve funkci pozorovatelů, by nemělo být toto první jednání EP pro nás nějak zásadní,“ řekl předseda sněmovny, i když ze společenských a dalších důvodů by podle něj měla být přítomna celá česká delegace. Problém však spočívá v tom, že zástupci ČSSD v EP jsou limitováni rozhodnutím premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly. Ten ministrům a koaličním poslancům zakázal zahraniční cesty v době jednání sněmovny, aby zabránil oslabení koalice při důležitých hlasováních, jak k tomu došlo na dubnové schůzi.

Pozorovatel za KSČM, místopředseda ÚV a poslanec Miloslav Ransdorf, Haló novinám potvrdil, že všichni tři komunističtí zástupci (kromě něj Jiří Maštálka a Kateřina Konečná) se příští týden štrasburského jednání zúčastní. Komunističtí pozorovatelé by měli přispět k prosazení úkolů, které na sebe vzala sekce Evropská sjednocená levice/NGL. „Z každého zasedání přineseme obsáhlejší informace,“ slíbil Haló novinám Jiří Maštálka.

Podle místopředsedy zahraničního výboru sněmovny a pozorovatele EP za ODS Jana Zahradila se jednání EP v pondělí a v úterý zúčastní jak pozorovatelé za ODS, tak za KDU-ČSL a US-DEU. Od středy však už budou opět na schůzi české sněmovny. Zahradil se domnívá, že je vhodné zúčastnit se prvního jednání pléna EP. „Jsme tam však více méně na zkušenou a bez hlasovacího práva. Od naší účasti v této organizaci si slibuji zviditelnění i na evropské úrovni a možnost nacházet spojence pro prosazování našeho pojetí evropské integrace. Už jsem zahájil některá jednání,“ dodal.

Za Českou republiku by se zasedání EP mělo zúčastnit 24 pozorovatelů – 17 poslanců a sedm senátorů.

Halo noviny, 10. května 2003, (mik)