Příliš dusné léto

31.7.2014 000 3:17

V těchto dnech si připomínáme sté výročí vypuknutí první světové války: vyhlašování válečného stavu se v létě roku 1914 řetězilo, 28. července vyhlásilo Rakousko – Uhersko válku Srbsku, 3. srpna si německý císař Vilém »podal« Francii, o tři dny později se Franz Josef rozhodl pokořit Rusko. Obrovská tragédie se lila celou Evropou. Asi nejsem sám, kdo si toto výročí trpce uvědomuje s ohledem na aktuální dění ve světě, v Evropě zejména. A přemýšlím: třeba proč se po sto letech opět válčí na Ukrajině, v její jihovýchodní části? Jde o věc čistě národnostní? Nebo je to hlavně proto, že koncern Chevron má v této oblasti svůj obrovský zájem, kterým je – břidlicový plyn?

Etnické čistky, které už na Ukrajině probíhají a hlavně budou probíhat, s tím souvisí. »Uvalíme sankce na ty, kdo podporují separatisty,« prohlásil ukrajinský premiér Jaceňuk. Něco podobného znělo na Ukrajině a v Rusku v dobách, kdy nacistická armáda a SS hromadně trestaly obyvatelstvo za podporu partyzánů. Že takové srovnání kulhá? Myslím si, že ve stínu Banderových soch na Ukrajině nikoli tak příliš… Ale půl milionu uprchlíků z Ukrajiny zjevně nestačí. Je třeba zakázat komunistickou stranu a mít ještě větší volnost pro »čištění prostoru« za pomoci amerických specialistů, kteří pomáhají organizovat demoralizovanou ukrajinskou armádu.

A lámu si hlavu nad další otázkou: Proč černé skříňky ze sestřeleného boeingu dostali k analýze Britové? Proč ne třeba Australané, jejichž oběti byly na palubě letadla? Nebo – proč stroje právě tohoto typu vzlétly v USA 11. září 2001, a jaký význam může mít to, že ukrajinská armáda údajně »omylem« sestřelila v tom samém roce a ve stejné oblasti, kde byl 17. července sestřelen boeing, ruské letadlo? Ne, nejsem přívržencem takzvaných konspiračních či spikleneckých teorií. Jen některé souvislosti jsou opravdu zvláštní a nelze je jen tak přejít.

Je to dusné léto. V Německu třeba stále nemohou pochopit, jak je možné, že jejich velký bratr, tedy USA, odposlouchával samotnou spolkovou kancléřku a že v lůně Spolkové zpravodajské služby (BND) operovali a zřejmě stále operují američtí agenti. To už není jen systémová chyba, to je projev systému, ničím nevázané velmocenské politiky, která se nezastaví před ničím. Ani před válkou.