Skoro to vypadá, že nad východní částí Ukrajiny nebylo v polovině července sestřeleno letadlo Malaysia Airlines, ale letoun americký. Alespoň podle aktivity amerických expertů by se to mohlo zdát. Naopak skoro nikdo příliš v souvislosti s tragédií nepřipomíná Malajsii, natož, aby ji brali jako plnohodnotného partnera při vyšetřování. Což se pochopitelně oficiálním místům v Kuala Lumpuru nelíbí, byť se to nesnaží dávat příliš hlasitě najevo.
Není divu, na Malajsii je – podle řady zpráv – vyvíjen značný tlak, aby se i bez prokazatelných důkazů, připojila k hlasitému obviňování Ruska z odpovědnosti za údajné sestřelení letadla. Co na tom, že zatím všechna tato obvinění přinejmenším »plavou na vodě«, že i nizozemští vyšetřovatelé jsou v předběžných závěrech velice opatrní a jsou dokonce připraveni pracovat i s ruskou verzí incidentu. Narozdíl od nevídané aktivity amerických vyšetřovatelů i tajných služeb, »expertů« z Velké Británie, vládních instituci v Kyjevě i podílu Nizozemska se Malajsie cítí odstrčena od přímé účasti na objasnění příčin katastrofy. Přitom při ní přišlo o život 298 lidí, kteří byli na palubě letounu Malaysia Airlines, včetně kompletní patnáctičlenné posádky malajsijské národnosti. A z Malajsie byl druhý nejvyšší počet obětí.
Jenomže snaha o nestranné, protiruskou vlnou neovlivněné vyšetření události nad východem Ukrajiny, o které stojí Malajsie, se nehodí »do krámu« bojovníkům proti Kremlu. A tak proti Kuala Lumpuru nasazují všechny dostupné páky, které si ostatně vždycky najdou. Stačí připomenout, že Malajsie například podala žádost o členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2015-2016, a hned tu máme možnost k nátlaku. A že se Spojené státy i další spojenci Američanů nerozpakují použít jakékoli »zbraně« v zájmu obhajoby svých »zájmů«, to přece dobře známe. Jedno, ze které části světa. Malajsie je odstrkována na okraj vyšetřování, čelí průtahům ze strany oficiálního Kyjeva při schvalování dohody mezi dotčenými státy katastrofy (Ukrajina, Nizozemsko, Austrálie), ke které původně vůbec nebyla přizvána. A hlavní, nejhlasitější, slovo s jediným patentem na pravdu mají »specialisté« ze Spojených států i britská tajná služba MI-6. Jejich horlivost, s jakou »masírují« veřejné mínění i představitele přímo v Malajsii, už ani neudivuje. O důvod víc, proč trvat na řádném vyšetření okolností tragédie letu z Amsterdamu do Kuala Lumpuru v červenci tohoto roku.
A pokud by se nám v budoucnu snad zdály některé postoje malajsijské strany k okolnostem sestřelení jejich letadla poněkud nezvyklé a jiné, než jaké byly dosud, stačí si uvědomit, co všechno se v zákulisí děje a v jaké pozici Malajsie je. Opět tu funguje známý scénář rovných a rovnějších…