Když jsme chystali premiéru výstavy »Od Stalingradu do Prahy – Cesta ke společnému vítězství nad nacismem« pro Evropský parlament ve Štrasburku, netušil jsem, že tato unikátní expozice bude mít nejméně tři výstavní životy…
Po úspěchu připomínky, že se velmoci dokázaly spojit a před 70 lety završily porážku nacistického Německa a jeho přisluhovačů, převzala štafetu expozice Ostrava. Byl jsem velice rád, že právě tam, ve městě, které je partnerem Volgogradu, spoluorganizátora ojedinělého defilé dokumentů o hrdinství u Stalingradu i na dalších bojištích Evropy, si mohli zájemci oživit historii. Historii, která se mnohým dnes »zajídá«, která se novodobým »vykladačům« událostí, při nichž vedle dalších spojeneckých vojsk hrála jednu z klíčových rolí Rudá armáda, nehodí do protiruských hrátek.
Ale ani vernisáž v Ostravě nebyla poslední – historické fotografie i fotokopie dokumentů doslova ožily diskusemi návštěvníků, včetně válečných veteránů, v metropoli jižní Moravy. V budově Krajského úřadu jsem totiž měl tu čest zahajovat výstavu potřetí. A to společně s hejtmanem Michalem Haškem a generálním konzulem Ruské federace Andrejem Šaraškinem (který se touto akcí prakticky symbolicky loučil s Brnem v závěru své diplomatické mise u nás).
Hejtman Michal Hašek mj. připomněl snahy přepisovat historii a stavět na roveň příčiny a následky druhé světové války. A to i v Brně. »Kdyby Sovětská armáda a spojenecká vojska neosvobodily jižní Moravu, byli jsme součástí protektorátu. Část našeho národa měla být poněmčena, část přesídlena a část našeho národa měla najít smrt v německých lágrech nebo by byli rovnou popraveni. Je dobré si to připomínat,« konstatoval Michal Hašek.
Brněnskou expozicí ale putování výstavy Od Stalingradu do Prahy – Cesta ke společnému vítězství nad nacismem pravděpodobně ještě neskončí. Pokud budu mít tu čest znovu prodloužit její »výstavní život«, rád se s vámi o tento ojedinělý zážitek znovu podělím…