PRAHA – Jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku se jako pozorovatelé za Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR účastní Kateřina Konečná a Jiří Maštálka (oba KSČM), Jaroslav Lobkowicz za KDU-ČSL a Pavel Svoboda za US/DU.
Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik považuje za významné, »že jsme tím uchránili Českou republiku od ostudy, že by na zasedání Evropského parlamentu zvolení pozorovatelé vůbec nebyli. Tím pádem je v tomto okamžiku poměr ve sněmovně vyrovnaný.« Ve Štrasburku však chybí třetí zvolený pozorovatel za KSČM Miloslav Ransdorf. »V pondělí jsem měl dlouhodobě sjednanou přednášku na brněnské univerzitě a využil jsem i toho, že ve Štrasburku je nyní formální program. Proto jsem dal přednost sněmovně,« vysvětlil svou neúčast Ransdorf.
Poslanci ODS a ČSSD a Vilém Holáň (KDU-ČSL) zvolení jako pozorovatelé, vyhověli přání premiéra Vladimíra Špidly a dali přednost jednání české sněmovny. Miroslav Beneš (ODS) řekl Haló novinám, že se jeho straničtí kolegové v neděli rozhodli do Štrasburku nejet. Avšak podle Špidly není ODS věrohodným partnerem. »Rada ODS doporučila svým poslancům, aby nepárovali poslance koalice. V tomto okamžiku není ODS věrohodný partner. Toto jednání sněmovny odhlasujeme v plné sestavě, protože to je správné, protože poslanci se mají účastnit především vnitřních jednání,« řekl premiér a předseda ČSSD.
Na adresu odmítavého postoje představitelů ČMKOS k navržené reformě veřejných financí premiér upozornil, že bude potřeba ještě mnoho vysvětlování a že postoj odborářů nechápe jako výhrůžky. »Jsou to výroky, které patří k běžnému politickému a společenskému rozhodování.« Na dotaz zda je vláda ochotna ustoupit odborářům prohlásil: »Reforma je připravena velmi citlivě. Budeme nepochybně jednat a osvětlovat jednotlivé věci. Výsledek se nedá předvídat.«
Halo noviny, 14. května 2003, (mik)