Porušování lidských práv, omezování svobody tisku a politická represe na Ukrajině – to bylo téma veřejného slyšení, které se uskutečnilo 27. září v bruselském sídle Evropského parlamentu. Slyšení připravili poslanci, reprezentující tři politické skupiny EP: za Sjednocenou evropskou levici/Severskou zelenou levici (GUE/NGL) to byli Jiří Maštálka a Javier Couso Permuy, za Zelené lotyšská poslankyně Tatjana Ždanoka (která byla hlavním garantem celé akce) a Andrejs Mamikins, reprezentující Socialisty a demokraty. O důležitosti diskutovaného tématu svědčil nejen zájem posluchačů, ale rovněž obsah hlavních přenesených příspěvků, přičemž posláním konference bylo vyslechnout především zástupce občanských iniciativ, organizací, novináře a odborníky, kteří nepatří k ukrajinské vládní »elitě«. Cílem v žádném případě nebylo za každou cenu kritizovat a »lynčovat« současnou Ukrajinu, nýbrž vytvořit podmínky pro nezaujatou výměnu názorů. V žádném případě se tedy nejednalo o »komunistickou propagandistickou akci«, jak zaznělo z jistých českých zdrojů.
Diskutující mluvili o dodržování respektive nedodržování základních lidských práv na Ukrajině, jako je svoboda slova, svobodné šíření informací na internetu, používání jazyka velkých národních menšin jako jazyka úředního; jednalo se rovněž o problému přesídlenců (takzvaných vnitřních migrantů), zákazu Komunistické strany Ukrajiny a o dalších tématech. Přednesené příspěvky ukázaly názorovou pluralitu a ilustrovaly i dokumentovaly dramatický obraz vztahů v ukrajinské společnosti, ve které vítězí oligarchové a fašisté-banderovci; v zemi, kde se de facto zhroutil systém justice a lidská práva jsou porušována těmi nejhrubšími způsoby. »Jednou z opakujících se otázek bylo, proč Evropský parlament a další unijní orgány a instituce nereagují adekvátně na tak křiklavé případy terorismu na Ukrajině, jako byly dosud nevyšetřené události z 2. května 2014, kdy bylo upáleno na 50 lidí v Oděse, či neobjasněná vražda opozičního novináře Olese Buziny, ke které došlo v Kyjevě,« řekl europoslanec Jiří Maštálka. »Čtenáři Haló novin byli v minulosti informováni o tom, že jsem se obrátil v tomto ohledu s písemnými otázkami na Evropskou komisi, ale odpovědi komisařů včetně pana Junckera byly mírně řečeno jalové.« Uvedl také, že chce čtenářům co nejdříve předložit fakta ze zásadních příspěvků, které na veřejném slyšení zazněly.
Na závěr slyšení byl přečten dopis matky zavražděného Buziny adresovaný účastníkům veřejného slyšení a byl promítnut dokumentární film »Život vně času«, věnovaný tomuto novináři; film, jehož veřejné promítání je na Ukrajině přísně zakázáno.