Vlny na českém politickém rybníčku z pohledu EU

23.8.2013 000 22:55

K dotazu Evropských novin stran dopadu české politické krize na EU:

České republice přeje že se politická krize projevila v době letních prázdnin. Evropský parlament nezasedá, takže není zatím ani fórum, na kterém by se evropští politici mohli „patřičně“ zabývat Českou republikou. Pevně věřím, že do začátku činnosti Evropského parlamentu, tj. do začátku září, bude česká veřejnost a tím i Evropská unie znát termín předčasných voleb, které dají novou legitimitu sněmovně a budoucí vládě.

Nemohu vyloučit, že někteří se přes výše uvedené, budou pokoušet České republice udělovat „dobře míněné bruselské rady“, ale nepředpokládám, že by Evropský parlament věnoval událostem v české kotlině zvláštní pozornost. To ovšem platí za předpokladu, že situaci v ČR nebude chtít některá z politických stran v rámci předvolební kampaně přenést prostřednictvím „svých přátel“ na půdu Evropského parlamentu. Upřímně řečeno, u některých by mě to nepřekvapilo, a nebylo by to poprvé ani naposled.

Pokud u někoho vzniknou otázky, tak je zcela jistě odpovídajícím způsobem zodpoví prezident M. Zeman, o jehož návštěvě Evropského parlamentu se mluví.Věřím, že Evropské instituce budou koncentrovat svoji pozornost na problémy, které Evropskou unii skutečně tíží. Nemysleme si, že Česká republika je středobodem unijních problémů a zájmu.