V neděli nám skončí »Antibiotický týden«, jehož součástí byl v pondělí už v pořadí šestý »Evropský antibiotický den«. Nejsem zrovna příznivcem toho, abychom na všechno měli nějaký zvláštní, vyčleněný den. Takových už je stanoveno v současné době tolik, že už nám skoro bude stačit jen jeden, když to přeženu, univerzální »Den všeho«.
Nicméně »Evropský antibiotický den« podle mého názoru opodstatnění má. Jen pro upřesnění, aby nedošlo k »mýlce«, neznamená to, že by měli lidé právě 18. listopadu houfně polykat antibiotika. Naopak, jde o osvětovou záležitost, určenou jak odborníkům, tak laické veřejnosti – upozornit na zodpovědné a zdrženlivé zacházení s antibiotiky. Mimochodem, vybavil jsem si v souvislosti s problémem nadměrného užívání antibiotik i citát Jiřího Oulíka – »Žijeme ve světě složeném z tabletek, tabletkou řešíme tisíce zápletek«.S antibiotiky jsme se zapletli tak, že to klubko problémů jen těžko rozmotáváme. Nejdřív účinná zbraň proti infekčním chorobám – jak to připomněla v rozpravě Evropského parlamentu (EP) v květnu roku 2011 i kolegyně Marit Paulsenová, švédská poslankyně – kterou když ztratíme, vrátíme se opět do dob našich babiček. Dnes jsme ale dospěli do stadia, kdy řešíme naléhavě otázku rezistence bakterií vůči antibiotikům. K té jsme přispěli neuváženým, nadměrným polykáním těchto léků. Za dobu působení v EP jsem měl možnost podílet se na řadě dokumentů, kterými se snažíme v Evropě zastavit nepříznivý trend. Nejen při léčení lidí, ale i zvířat. Závažnost rezistence vůči antibiotikům podtrhují mnohé alarmující údaje – jen v Evropě ročně umírá kolem 25 000 pacientů na následky nákazy rezistentními mikroorganizmy. Přitom, jak konstatovalo i naše usnesení EP z roku 2011, víc než polovina Evropanů se pořád domnívá, že antibiotika zabíjejí viry a skoro stejně lidí si myslí, že jsou účinná proti nachlazení a chřipce.
A to už podrobněji nezmiňuji úzkou souvislost mezi nadužíváním antibiotik u zvířat a vlivem tohoto počínání na zdraví lidí (polovina předepsaných antibiotik v Evropě prý připadá právě na použití u hospodářských zvířat a »šampionem« v tomto směru je Nizozemsko). Jak je tedy vidět, je například »Evropský antibiotický den« přece jen asi potřeba. A pozornost, kterou v EP věnujeme otázkám spojeným se zdravím obyvatel členských zemí Unie, také. Mimochodem, v čase moderních diet by mnohým asi neškodila ani dieta v polykání prášků, včetně antibiotik.