Z mého bruselského blok(g)u – když volby nikoho nezajímají

23.5.2014 000 1:27

O tzv. eurovolbách se tvrdí, že voliče moc nezajímají. A dosavadní nízké účasti při hlasování o tom, kdo má zastupovat občany jednotlivých členských zemi Unie v Evropském parlamentu, to potvrzují. Přitom je to docela paradox – neprojevovat zájem o vliv na složení jediné evropské unijní instituce přímo volené občany členských zemí.

Všechny ostatní jsou obsazovány na základě jednání, kompromisů, různých zákulisních tlaků. Do kterých jednak občan vlastně nevidí a už vůbec je nemůže přímo ovlivnit. Když se nad tím zamyslím, zbavujeme se tak netečností a nezájmem – ať už vědomým, nebo maličko nám přece jen některými médii a politiky vsugerovaným – možnosti spolurozhodovat o tom, jaká řešení pak EP bude přijímat. A v důsledku toho tím i ovlivňovat zpětně náš každodenní život. Protože názor, že Brusel je daleko a co se tam »peče« nás moc zajímat nemusí, je hodně naivní a scestný.

I z tohoto důvodu považuji za docela trefný slogan, který pro předvolební kampaň připravil samotný Evropský parlament – »Jednat, ovlivňovat, rozhodovat.« Všechno to můžeme dělat jako voliči a s naším mandátem pak i europoslanci. Nezapomínejte, že od pozice jakéhosi poradního a kontrolního orgánu se Evropský parlament posunul až do dnešní podoby instituce, kdy jeho poslanci spolurozhodují o většině legislativních norem, schvalují rozpočet Evropské unie, složení Evropské komise a nově bude EP volit i jejího předsedu. Nezajímat se proto o složení Evropského parlamentu, přesněji o výběr našich 21 europoslanců, je dost krátkozraké, je to jako prohlásit – mě nezajímá třeba ani to, jak se nakládá s prostředky z mých daní, s penězi daňových poplatníků…

A vidím ještě další argument, proč dnes a zítra jít volit do EP. Podle odhadů rostou v Evropě extremistické tendence. Jestli tedy nechceme, aby tento trend ovládl také složení EP, musíme to prostě dát najevo. Přes 400 milionů obyvatel Unie si přece nemůže nechat vnutit názory extremistické menšiny jenom proto, že projeví netečnost a nezájem o volby. Postoj »to se mne netýká« je dost nebezpečný. To není jen můj názor, to tvrdí i odborníci. Je to sice pohodlné, ale často se nám podobná pozice vymstí. Ať už jako jednotlivcům, nebo národům.

Nedávno jsem četl zajímavou myšlenku – možná už ji nebudu interpretovat úplně přesně – tvůj život je výsledkem rozhodnutí, která děláš. Pokud se ti nelíbí, je čas vybrat si lépe. A tak tedy dnes a zítra přijďte k eurovolbám a vybírejte. Na kandidátce KSČM s číslem 10 budete volit do EP lidi, kteří jsou připraveni hájit vaše zájmy. Nepřipravte se o možnost mít v Bruselu zástupce, kteří jsou na vaší straně. Evropa je šance a my bychom se měli snažit ji využít.