Z mého bruselského blok(g)u – Med v Bruselu

17.1.2014 000 22:22

Med v Evropském parlamentu. Když tohle napíšu, hned se možná vynoří pochybovači se skeptickým komentářem – »to jsou zase starosti v tom Bruselu«. Proto okamžitě vysvětlím. Nikoli, vážení, nemazali jsme si vzájemně med kolem úst. Předmětem našeho zájmu a hlasování o jednom z dokumentů byla v uplynulém týdnu i kvalita medu, prodávaného na unijním trhu. Stejně tak, jako se v Evropském parlamentu (EP) dlouhodobě věnujeme pomoci evropským včelařům.

Komu by se taková péče zdála »prkotinou« mezi jinými tématy života Unie, měl by si nejdřív uvědomit pár skutečností a připomenout některá fakta. Tak jako jsem to třeba já před časem taky udělal – před podpisem otevřeného dopisu poslanců EP. Poukazovali jsme v něm na prokazatelný vliv problematických chemických látek, používaných v zemědělství, které způsobují úhyn včel. Evropa je nakonec zakazuje. Na první pohled se to možná nezdá, ale drobné včelky jsou tak pracovité, že jejich ekonomický přínos je ohromující. Například na opylování včelami jsou závislé rostliny, které představují tři čtvrtiny produkce potravin v Evropě. Evropská komise dokonce vyčísluje každoroční přínos opylovačů pro zemědělství Unie skoro neuvěřitelnou částkou 22 miliard eur.

S ohledem na to všechno se tak, alespoň doufám, bude docela jinak jevit informace, že jsme ve vedení EP podpořili nápad dvou úředníků parlamentu umístit na budovu ve Štrasburku včelí úly. Oba pánové chtějí tímto ojedinělým krokem podpořit včelařství – tradiční, historický obor lidského zájmu v Evropě – jako takové. A navíc by rádi EP zařadili mezi podobně aktivní instituce, které už leckde včelíny na střechách ve městech mají. Ať už to jsou budovy Hospodářského a sociálního výboru i Výboru regionů Evropské komise v Bruselu, nebo včelíny ve štrasburské Oranžérii či na střechách budov v New Yorku či Montrealské univerzity.

Líbí se mi podobné nekonvenční nápady na podporu dobré věci. A rád se s naším parlamentním zájmem o včelařství pochlubím i příští týden studentům Středního odborného učiliště včelařského z Nasavrk. Společně s jejich vyučujícím jsem je totiž pozval na návštěvu parlamentu v Bruselu. Máme přece u nás přes 50 tisíc včelařů, pečujících o víc než půl milionu včelstev. A možná přidám při besedě s nimi i citát Alberta Einsteina: »Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.«

I proto si myslím, že si včelíny na budově EP, ani snaha pomáhat včelařům nebo péče o kvalitu medu, případné posměšky nezaslouží.