Z mého bruselského blok(g)u – O dobré myšlence

21.3.2014 000 21:02

Dnes o celkem dobré myšlence, která po překroucení a všelijakých »vylepšeních« vyvolává až příliš otazníků. Podle průzkumu má 22 milionů dětí v Evropské unii nadváhu, víc než pět milionů dětí je obézních. Existuje pochopitelně více příčin, ale jednou jsou bezpochyby i špatné stravovací návyky.

Sladkosti, smažené potraviny, rychlá občerstvení, slazené nápoje – to je hodně silné lákadlo, a proto i velice častá skladba dětských svačin a mnohdy obědů. Na to, jak a co jsou děti zvyklé jíst, má pochopitelně největší vliv rodina. Ale je tu ještě škola.

A jsem u projektů Evropské unie »Mléko do škol« a »Ovoce do škol«. Myšlenka pomoci tam, kde se dětem nedostává obou těchto důležitých složek jídelníčku, a to především z finančních důvodů, totiž prošla už výše zmíněnými »turbulencemi«. Jak zjistil Evropský účetní dvůr, především starší projekt, podporující pití mléka mezi školáky, provází až moc problémů. Jednak je na něj málo peněz a ty, co jsou, ještě míří k nesprávným adresátům. Nejvyšší příspěvky z unijních dotací tak dostaly dva státy, které mají spotřebu mléka na obyvatele nejvyšší. Kdežto na deset zemí EU s nejnižší spotřebou mléčných výrobků zbylo jen 20 % celkové podpory. Prakticky všichni spojení s akcí Mléko do škol si pak stěžují na přílišnou administrativu kolem projektu.

Mladší záměr Ovoce do škol je úspěšnější. I když právě u nás »kulhá« jedna z důležitých součástí projektu. Tou je v zájmu zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny mezi školáky také podpora místní a regionální produkce. Naši pěstitelé zkrátka prohrávají s velkodistributory, a tak do škol putují pomeranče ze Španělska, mrkev z Anglie, rajčata z Nizozemska nebo hrušky ze Slovenska. Přitom právě na Slovensku přidělili licence drobným pěstitelům a stejně tak nastavili podmínky například i v Severním Porýní-Vestfálsku. Jen u nás jsme zase byli »chytřejší než Brusel«. Nebo spíš – zase necháváme vydělávat jen ty největší a nejsilnější. Zkrátka, opět jsme pokřivili sami něco, co jinde celkem funguje. A pak si stěžujeme a kritizujeme…

O tom, jaká budou pravidla pro projekty dotovaného mléka, mléčných výrobků i ovoce a zeleniny pro školy v příštích letech, se právě diskutuje i v Evropském parlamentu. Naše národní pozice je, oproti záměru Evropské komise, projekty neslučovat a zachovat pestřejší škálu možností, jak stravování školáků zlepšovat. Ono je to vždycky složitější, když se »míchají hrušky s jablky« dohromady. Tak uvidíme, jak to nakonec s mlékem a ovocem pro školáky dopadne.