Z mého bruselského blok(g)u – Vánoce v EP

20.12.2013 000 13:45

Kdo by si snad myslel, že Evropský parlament (EP) je jen a jen šedým, úřednickým molochem a třeba takové vánoční či novoroční svátky se ho netýkají, docela by se mýlil.

I evropské instituce se dovedou atmosféře kolem Vánoc a nového roku 2014 přizpůsobit, což je patrné už při pohledu na unijní budovy. Kupříkladu Návštěvnické centrum EP v Bruselu – tzv. parlamentárium – se rozzářilo téměř 600 000 světel. Na půlkruhové obrazovce vchodu do centra svítí nápis Veselé Vánoce v jazycích členských států Unie, doplněný o zasněžené animace. Počátkem ledna vše vystřídá novoroční pozdrav.

Ovšem pozadu není ani parlament. Třetí patro hlavní budovy už tradičně zdobí vánoční strom. Zkrášlený ozdobami z přírodních materiálů, je v prostoru s asi nejživějším pohybem v EP, už tradičně jako pozornost Rakouska. Naši sousedé mají tak o publicitu postaráno.

Fotografie u vánočního stromu patří k nejoblíbenějším »úlovkům« návštěvníků EP v Bruselu. Tak jako si popularitu mezi sběrateli novoročních přání už vybudovaly parlamentní »PéeFky«. Tisíce jich z Bruselu míří do celého světa a motivy na nich odrážejí multikulturní složení Unie. Svoji PF si tak najdou jak přívrženci klasické symboliky – letos třeba v podobě stylizovaného vánočního stromu v červeném provedení, tak i technicky zaměření jedinci. Především je asi zaujmou pohledy na parlamentní budovy v Bruselu i Štrasburku. Vyberou si i nábožensky založení poslanci a jejich přátelé nebo partneři. PéeFky jsou pochopitelně i v elektronické podobě pro použití na internetu.

Rád bych ještě připomněl každoroční charitativní trhy. V EP stánky provozují zásadně různé humanitární organizace – jen namátkou z letošních účastníků uvedu UNICEF (dětský fond OSN), sdružení Pomoc Vietnamu, Ženský fond z Nepálu. Pozoruhodný stánek přivezlo Maďarsko. Nabízelo vánoční dárky vyrobené lidmi s mentálním postižením.

A existuje ještě jedna aktivita, zatím málo známá. Už osm let funguje projekt Evropská výměna vánočních dekorací, určený žákům základních škol. Žáci si při něm nejen rozšiřují znalosti angličtiny, ale zároveň poznávají různé evropské kultury. Letos si vánoční ozdoby a také informace o tradicích vyměňuje rekordních 210 škol ze 16 členských států Unie. Doslova mezinárodní výzdobu má proto i vánoční strom v ZŠ v Pardubicích-Dubině.

Tedy žádná šeď a úřednická strohost, naopak. Barevné Vánoce i novoroční svátky s kulturním bohatstvím celé Evropy. I když mi v EP pořád chybí nějaká naše »stopa« – například prezentace světoznámých ručně dělaných ozdob. Tak snad někdy příště…